Bayraktar TB2 — опис та призначення

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну, попит і популярність військових дронів і квадрокоптерів стрімко зріс. Професійні квадрокоптери DJI, Autel та інші були практично миттєво розкуплені та передані на потреби ЗСУ, де застосовуються з метою розвідки та коригування вогню. Багато українських та світових засобів масової інформації писали статті про те, чим корисні дрони, але безперечним лідером як у користі та популярності став турецький безпілотник — Bayraktar TB2. І в цій статті я напишу про те, що це за звір і чому орки так його боятися.

Bayraktar TB2 — турецький тактичний безпілотний літальний апарат (БПЛА) середньої висоти та великої дальності (MALE), що виробляється компанією Baykar Makina. Безпілотник названо на честь творця Сельчука Байрактара.

Bayraktar — платформа для ведення розвідувальних завдань. Бортовий комплекс авіоніки забезпечує автономне керування, зліт, посадку та крейсерський політ. TB2 довів свою ефективність, налітавши понад 400 000 годин. Він успішно виконує завдання у турецьких збройних силах, жандармерії та національній поліції Туреччини. Нині понад 250 платформ Bayraktar знаходяться на службі Туреччини, Катару, України та Азербайджану.

 

Виробництво ударних безпілотників Bayraktar запустили в Україні

Історія

Турецька компанія «Baykar Makina», яка раніше займалася виробництвом автозапчастин, належить сім'ї Байракторів.

Перший розвідувальний безпілотник «Bayraktar Mini» був розроблений у 2005 році середнім сином Сельчуком Байрактаром, який захоплювався авіамоделюванням та навчався у Массачусетському технологічному інституті, але його прохолодно сприйняли у турецькій армії. Після доопрацювань почали випускати у невеликих кількостях.

Після повернення до Туреччини у 2007 році, Сельчук зібрав команду і через 2 роки презентував Bayraktar TB1, що існував у двох примірниках. TB2 став першим серійним витвором сім'ї.

Перший політ відбувся у 2014 році. У червні та серпні 2014 року Bayraktar TB2 побив світовий рекорд серед безпілотних літальних апаратів у класі тактичних середньовисотних БЛА за тривалістю польоту. Він був у небі на висоті 8 км 24 години 34 хвилини. У тому ж році БПЛА вперше застосовувався під час операції проти курдів у Східній Туреччині.

У 2017 шість апаратів та три станції управління було продано Катару, у 2019 дванадцять апаратів та три станції — Україні.

Попри скромні технічні характеристики, Байрактар ​​виявився складною мішенню: з композитним корпусом і двигуном всього в 100 кінських сил засоби виявлення його погано бачили, на крейсерській висоті 8 км він взагалі невразливий для ПЗРК і зенітних гармат, а застарілі ЗРК помічали його тільки в небезпечній зоні.

До кінця 2020 року TB2 в основному залежав від імпортних компонентів з Австрії, Канади та Німеччини. Однак кожна компанія почала обмежувати та зупиняти постачання після того, як дізналася про їхнє військове використання. У відповідь турецькі військові виготовили альтернативні деталі всередині країни, які тепер замінили всі компоненти іноземного виробництва.

Також восени 2020 року представлена ​​модель TB2S, що працює через турецьку геостаціонарну супутникову систему «Тюрксат». Вона дозволяє відлетіти більш ніж на 150-300 км від станції керування та більш стійка до наземних перешкод.

У 2021 році представлена ​​морська версія TB3 з крилом, що складається, випробування очікуються у 2022. За допомогою блоків і лебідок буде можливий запуск зі значно менших кораблів, ніж традиційний авіаносець - наприклад, з носіїв вертольотів.

 

Характеристики

Довжина Bayraktar TB2 всього 6,2 метра та розмах крила 12 метрів, Максимальна злітна вага TB2 — 700 кг. Корисне навантаження — 150 кг, з них 55 — оптико-електронна система розвідки та цілевказівки. Бойове навантаження — 95 кг.

Стандартна конфігурація корисного навантаження включає модуль електрооптичної (EO) камери, модуль інфрачервоної (IR) камери, лазерний вказівник, лазерний далекомір (LRF) і лазерний вказівник.

Бойове спорядження може включати протитанкові керовані ракети та легкі циркулюючі боєприпаси. В основному Bayraktar TB2 озброюються універсальними ракетами класу «повітря-повітря» системи MAM, які можуть використовуватись по наземним цілям. Вони здатні вражати цілі з на відстані до 8 чи 14 км з допомогою інерційної навігаційної системи. Також можуть використовуватися змінні головки — це осколково-вибухова, термобарична або тандемно-кумулятивна насадка. Безпілотник може бути озброєний ракетами MAM-C з універсальною бойовою частиною, здатною пробити сталеву броню танка товщиною 200 мм.

 Крейсерська швидкість БПЛА близько 130 км/год, а максимальна швидкість — 220 км/год. Він також має дальність 150 км у базовій комплектації, але є моделі з дальністю до 300 км. 

 

Основні критерії льотних характеристик:

  • Робоча висота 5500 метрів

  • 27 години максимального ефективного часу польоту

  • Повністю автоматичне керування польотом та 3 резервні системи автопілота (потрійне резервування)

  • Повністю автоматична функція посадки та зльоту незалежно від наземних систем

  • Навігація з використанням вбудованих датчиків незалежно від GPS

  • Максимальна висота 7500 метрів

 

Розширені можливості:

  • Повністю автоматична навігація та функція відстеження маршруту

  • Точний автоматичний зліт та посадка з вбудованим датчиком Fusion

  • Повністю автоматичне таксі та функція паркування

  • Підтримка напівавтономних режимів польоту

  • Відмовостійка програма Fusion з 3 резервними датчиками

  • Система YKI з перехресним резервуванням

  • Унікальні резервні сервоприводи

  • Унікальні літієві батареї із резервуванням


Конструкція та особливості Bayraktar TB2

Корпус TB2 є модульним, і багато його основних компонентів виконані знімними. Він оснащений двигуном внутрішнього згоряння, розміщеним усередині корпусу БПЛА, яке озброєння складається з інтелектуальних боєприпасів з лазерним наведенням. Фюзеляж виготовлений з вуглецевого волокна, кевлару та гібридних композитів, а як сполучні сегменти використовують алюмінієві деталі, оброблені на верстатах з числовим програмним управлінням (ЧПУ).

Двигун розташований між хвостовими балками, а паливо зберігається у баках-дозаторах.

Кожна система Bayraktar TB2 складається із шести літальних апаратів, двох наземних станцій керування (GCS), трьох наземних терміналів даних (GDT), двох віддалених відеотерміналів (RVT) та наземного допоміжного обладнання.

GCS був розроблений на основі блоку-притулку стандарту НАТО та оснащений дублюючими системами управління та контролю. В одному можуть розміститися три особи — пілот, командир місії та оператор корисного навантаження, а його системи доповнюються системою керування польотом TB2 із потрійним резервуванням. 

Бортовий комплекс авіоніки включає блоки, у тому числі мікроконтролер, блок управління двигуном, блок управління потужністю серводвигуна, блок обробки сигналів двигуна, а також блоки введення-виводу і GPS-приймач.

Він також оснащений статичним датчиком Піто, лазерним висотоміром та модулями альфа-бета-датчиків, а також датчиками швидкості, температури та рівня палива.

Резервна система управління польотом дозволяє здійснювати автономне рулювання, зліт, навігацію, посадку та паркування без допомоги будь-якого зовнішнього датчика. Архітектура злиття датчиків з використанням сучасних нелінійних методів управління забезпечує хороший контроль та наведення БПЛА. Безпілотний апарат також може використовувати напівавтоматичні режими під час місій.

 


Застосування у бою

Туреччина

Як уже говорилося раніше, перше бойове застосування дрону в бою було у 2015 році проти курдів у Туреччині, а вже у 2016 році з'явилася офіційна інформація про успішне бойове застосування дрона з ПТРК UMTAS. За заявами Туреччини, з 2016 по 2018 роки за допомогою ударів цих БПЛА на південному сході Туреччини та півночі Сирії було ліквідовано кількох керівників загонів Робочої партії Курдистану разом з іншими бойовиками, загалом близько 400 осіб.

 


Сирія

З січня по квітень 2018 року ЗС Туреччини за допомогою ударів керованими авіабомбами з Байрактарів у рамках операції «Оливкова гілка» на північному заході Сирії знищили 449 терористів.

БПЛА Bayraktar TB2 широко застосовувалися наприкінці лютого 2020 року, під час турецької операції «Весняний щит» у провінції Ідліб, проти урядових військ Сирійської республіки та інших військових формувань, лояльних до уряду. За даними Міноборони Туреччини, лише за одну ніч армія Туреччини завдала значної шкоди сирійській армії: знищено 23 танки, 23 артилерійські системи, 309 сирійських військових, 5 гелікоптерів, знищено або пошкоджено 2 «Панцир-С1». В основному застосовувалися БПЛА Bayraktar TB2 та ANKA-S, а також артилерія, що наводиться на ціль безпілотниками. Турецькі засоби РЕБ «KORAL» попередньо виявляли та засліплювали радари сирійських ППО, потім ППО знищувалися ударами БПЛА. Однак незабаром Сирія підтягнула додаткові сили ППО (ЗРК «Бук М2Е» та інші) до лінії фронту, збивши за 3 дні від 4 до 6 Байракторів та 2 ANKA-S, після чого було укладено перемир'я.

 

Лівія

У 2019 році Bayraktar TB2 застосували у Лівії проти армії Хафтара. У ході операції «Вулкан гніву» в Лівії (2019-2020). Спочатку безпілотники збивалися ЗРК «Панцир С1», що перебувають на озброєнні ЛНА. Надалі, за повідомленнями турецького агентства «Anadolu» та українського агентства «Defense Express», за допомогою цих безпілотників до червня 2020 року було знищено не менше ніж 7 ЗРК «Панцир-С1», що належать ЛНА, танки та інша техніка. За даними ЛНА, на 31 березня 2020 року було збито близько 10 турецьких Bayraktar TB2, на 20 квітня втрати TB2 збільшилися до 20-28, але незалежні експерти вважають, що було збито менше ніж 20.

 

Нагірний Карабах

Bayraktar TB2 у Другій Карабахській війні використовували з першого дня активних бойових дій: 27 вересня безпілотники завдали удару по ЗРК «Оса», що прикривав передові позиції в Карабаху. Вже до 29 вересня 2020 року, ймовірно, ударами БПЛА було знищено не менше 6 ЗРК «Оса» та 3 ЗРК «Стріла-10» зі складу ППО НКР, що було зафіксовано відеозаписами з камер азербайджанських безпілотників. Дрони стали новим вирішальним чинником у військовому конфлікті між сторонами, забезпечивши азербайджанській стороні панування у повітрі та тактичну перевагу. У період активної фази конфлікту дрони Bayraktar TB2 реалізували переважну перевагу в повітрі та знищили значну частину бойової техніки Вірменії в Карабаху, у тому числі практично повністю ліквідували засоби ППО вірменської сторони. Азербайджанська сторона звертала особливу увагу на докладне медійне освітлення бойового застосування дронів, регулярно публікуючи відео з їх вбудованих камер, які демонстрували моменти знищення техніки та військових об'єктів супротивника. Ці відеозйомки зробили значний внесок у послаблення бойового духу вірменської сторони та популяризацію дрону Bayraktar TB2 у світі.


 

 

Україна

Україна закупила перші шість штук Bayraktar TB2 та комплекси наземного управління у січні 2019 року та у березні того ж року приступила до їх випробувань та навчання операторів. Початкове ставлення до нової техніки було стриманим, українські військові аналітики звертали увагу на вразливості та недоліки дрону, висловлювалися побоювання, що закуплена партія в шість безпілотників буде єдиною і комплекси не будуть поставлені на озброєння, однак після вирішального внеску безпілотників у перемогу Азербайджану у війні оцінки експертів стали схвальними й офіційні особи України виявили бажання додатково закупити ще 48 дронів та налагодити їхнє виробництво на території країни. 24 грудня 2021 року Андрій Єрмак офіційно повідомив про запуск української збірки Bayraktar TB2, яку планувалося оснащувати двигунами українського виробництва.

Починаючи з весни 2021 року, Bayraktar TB2 були поставлені на бойове чергування та озброєні штатним боєкомплектом, здійснювали регулярні розвідувальні польоти вздовж кордонів тимчасово окупованих територій. 26 жовтня 2021 року ЗСУ застосували Bayraktar TB2 проти позицій артилерії окупантів. Ударом безпілотника було знищено одну з трьох 122-мм гаубиць Д-30, яка обстрілювала українські позиції в селі Гранітне з відстані 15 км. За іншими відомостями того дня дронами було знищено дві гармати.

Після початку повномасштабного вторгнення українські військові використовують ТБ2 для кількох цілей, включаючи розвідку та спостереження, придушення ППО супротивника, знищення ППО супротивника та перехоплення на полі бою. Байратари знищують російські зенітно-ракетні комплекси середньої дальності «Бук», відкриваючи шлях уцілілим українським ВПС для завдання повітряного удару. Завдають ударів по російських конвоях, знищуючи вкрай необхідні вантажі, що прямували на передову. Важливу роль, яку також виконують ці дрони — підняття бойового духу українців та деморалізація окупантів.

Підрахувати кількість знищеної ворожої техніки складно в бойових діях, що постійно розвиваються, але судячи з постійно з'являються в мережі відео, втрат у ворога дуже багато.

 


 

 

Порівняння Bayraktar TB2 з іншими БПЛА

Ви вже ознайомилися з характеристиками Bayraktar TB2, тепер, для розуміння, можете порівняти їх із топовими у світі, військовими безпілотниками.

 

MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper («Жнець») виготовляється у Сполучених Штатах Америки. Вважається одним із найпотужніших на землі БПЛА. В армії США це головний розвідувально-ударний безпілотник. Підніматися на висоту 14 кілометрів та має тривалість польоту до 30 годин. Максимальна швидкість – до 480 км/год.

Споряджається він протитанковими ракетами, і навіть керованими бомбами. Може підняти в небо до 14 ракет класу "повітря-земля". В Америці визначили «Жнеця» як «мисливця-вбивцю» — тобто це літальна машина, яка використовується для вистеження та знищення цілей.

БПЛА не раз побував у бойових діях. Наприклад, у квітні 2010 року ракетним ударом апарату був уражений один із лідерів «Аль-Каїди» Мустафа Абу Язід, він же Шейх аль-Масрі.

 


 

 

Taranis

Розвідник-штурмовик розроблений у Великій Британії компанією BAE Systems. Його назвали на честь бога грому із кельтської міфології. Літальна машина оснащена технологією «стелс», тому ППО противника не зможе його виявити. Апарат розрахований на міжконтинентальні польоти. Він створений для завдання високоточних ударів по наземних цілях противника з великої відстані.

Маса даного БПЛА становить трохи менше ніж 3 тонни, довжина — 11 метрів, розмах крил — близько 10 метрів. Максимальна швидкість — надзвукова, але точні межі, як і максимальна операційна висота, не встановлені. Унікальність Taranis полягає в тому, що він не вимагає постійного контролю з боку оператора, на відміну від інших безпілотників, що використовуються в наш час. Орієнтовна вартість розробки становить понад 200 млн доларів.


 

 

CH-5

Модель розвідувально-ударної БПЛА китайських розробників. Може взяти на борт до 16 ракет класу «повітря-земля» або інших точних боєприпасів вагою до 900 кілограмів. Боєприпаси наводяться за допомогою лазерної системи.

CH-5 може провести у повітрі до 60 годин без дозаправки, розвиває швидкість до 400 км/год. Радар безпілотника здатний виявляти ворога у різних спорудах та укриттях. Тому БПЛА можна використовувати для збору розвідданих, наведення на цілі, патрулювання кордонів.

 


 

 

Heron TP

Ізраїльський Heron, один з найбільш продаваних військових БПЛА у світі. Heron TP — середньовисотний багатоцільовий безпілотник великої тривалості польоту. Розмах крил — 26 м. Максимальна висота — 13,7 км. Тривалість польоту — 36 год. Може нести на собі засоби керування вогнем та ударні комплекси. Дрон бачить в оптичному та інфрачервоному діапазонах. Крейсерська швидкість 296 км/год, здатний розігнатися до 460 км/год.

 


 

 

Predator C Avenger

Безпілотний бойовий літальний апарат розроблений компанією General Atomics Aeronautical Systems у 2009 році. Максимальна злітна вага бойового безпілотника становить 8255 кг.

Загальна вантажопідйомність літака становить 2948 кг. Його корисне навантаження включає ракети Hellfire, керовані бомби (GBU) -12/49, бомби з лазерним наведенням, спільні боєприпаси GBU-31, GBU-38 38 (JDMA), GBU-39 та бомби GBU-16/48.

Висота польоту – до 15 тис.м. Максимальна швидкість 740 км/год та час польоту до 20 годин.

 


 

 

Підсумок

Докладно ознайомившись з характеристиками та функціями безпілотника можна з упевненістю сказати, попри те, що у світі існують і набагато потужніші моделі, що Bayraktar TB2 здатний виконувати головні завдання на всі 100%. До цих завдань можна віднести: знищення техніки противника, збирання розвідданих, введення противника у стан страху та паніки.

Для розуміння можна сказати, що ТВ2 це як Hyundai Sonata серед безпілотників. Він здатний виконувати на 90% ті ж функції, що й топові дрони, але коштує в рази дешевше. Наприклад, MQ-9 Reaper коштує близько $70 млн, а вартість Bayraktar TB2, за даними різних джерел, становить приблизно $5-10 млн.

Мінусом БПЛА є те, що за наявності просунутої системи ППО вони стають вразливими, як це було в ході військових дій у Лівії, вони збивалися ЗРК «Панцир С1».

Перевагою можна назвати те, що зроблений з композитних матеріалів дрон має невеликі розміри та здатний літати на висоті до 8 км, що робить його майже непомітним для неозброєного ока та багатьох засобів ППО.

А яке у вас враження склалося про Bayraktar TB2?

Діліться своєю думкою у коментарях!