FPV дрони стрімко набирають популярність як серед любителів радіокерованих моделей та і серед новачків які бажають опанувати навички пілотування квадрокоптером. Саме вони зародили такі видовищні стилі як дрон-рейсинг та дрон-фрістайлинг. Керовані від першої особи ці дрони дарують пілоту повну свободу дій та дозволяють отримати неповторні враження пташиного польоту. Ці квадрокоптери не мають електронних обмежень потужності та керування тож пілоту надається повна свобода дій в керування.

У цій статті ми розглянемо популярні моделі FPV дронів для навчання та висвітлимо їх особливості та відмінності. Якщо ви плануєте навчитись керуванню FPV квадрокоптером – ця стаття допоможе вам підібрати підходящий дрон та необхідні аксесуари для того щоб почати літати.

 

 

Розміри FPV дронів

Одна з найважливіших характеристик для підбору квадрокоптера – це його розмір. Дрони різних розмірів краще або гірше підходять для конкретних умов використання або під певні задачі. На сьогодні дрони за розміром поділяють на такі види:

  • Tiny whoop – це маленькі дрони, які вміщуються у долоні. Вони найкраще підходять для навчання адже їх можна використовувати як на вулиці та і в приміщенні. Крім того вони мають меншу вартість ніж більші моделі. Керувати таким дроном легше ніж повнорозмірним, адже його габарити потребують менше вільного місця для польоту. При цьому потужність таких дронів дозволяє розвивати високі швидкості та робити акробатичні трюки.  
  • Cine whoop – це збільшений формат whoop дронів. Такі моделі трохи більші за tiny whoop дрони, що дозволяє встановити на них більш велику та якісну камеру формату GoPro. Такий форм-фактор має потужність та маневреність маленьких дронів при цьому надає можливість знімати вражаючі відео польотів від першої особи у найвищій якості. Сьогодні такі моделі активно використовуються у комерційних та аматорських зйомках, адже їх маневреність дає оператору зйомки максимальну свободу самовираження та можливість створювати унікальний та дуже якісний контент. При цьому вони, як правило мають захист пропелерів, що робить цей дрон більш  безпечним для оточуючих та забезпечує додатковий захист для самого дрона.
  • Гоночні дрони та дальнольоти - ще один популярний розмір, який буде цікавий більше для досвідчений пілотів, які можуть розкрити на повну потенціал таких моделей. Ці дрони як правило збираються та налаштовуються власноруч під конкретного пілота. Вони призначені для польотів на дальні дистанції та перегонів. Вони мають міцні рами та можуть нести більше корисного вантажу. При цьому вони потребують більш потужних акумуляторів та певного досвіду в налаштуванні і збірці такого дрона, оскільки мають багато різних взаємозалежних параметрів комплектуючих.

 

Які бувають комплектації FPV дронів?

  • RTF (Ready to Fly) - готовий до польоту. Включає все необхідне для запуску, включаючи пульт, приймач, батарею та зарядний пристрій.
  • BNF (Bind-N-Fly) - прив'яжи та лети. Включає все необхідне для польоту, крім пульта.
  • PNP (Plug-N-Play) - підключи та лети. Включає все необхідне для польоту, крім пульта, приймача, батареї та зарядного пристрою.

Який тип моделі вибрати, залежить від вашого досвіду та бюджету. Якщо ви новачок в FPV, RTF - це найкращий варіант. Він забезпечує все необхідне для початку польотів. Якщо ви досвідчений пілот і хочете самі зібрати та налаштувати деякі компоненти, BNF або PNP - це хороші варіанти.

 

То що ж вибрати новачку для навчання?

Якщо ви новачок і хочете спробувати себе в FPV польотах, та зрозуміти чи сподобається та підійде вам це хобі – вам варто звернути уваги на RTF комплекти. Вони включають в себе все необхідне для польоту. До того ж різні компоненти таких наборів вже налаштовані та зв’язані між собою. Таким чином вам не потрібно витрачати довгий час на вивчення, підбір, збірку та налаштування окремих деталей. Ви просто вмикаєте дрон, пульт і злітаєте.

Придбання такого комплекту – це найшвидший та найефективніший шлях до того щоб вивчити основу керування FPV квадрокоптером. Оскільки на самостійну збірку потрібно витратити багато часу та нервів, а ви тільки хочете спробувати себе в новому хобі, вам може перехотітись цим займатись ще на стадії збірки оскільки часто під час збірки щось не працює так, як хочеться, а вам вже кортить взяти і злетіти.

 


Який комплект краще придбати та які критерії вибору?

Сьогодні на ринку присутні декілька компаній, які пропонують новачкам цікаві RTF рішення. Кожна компанія хоче запропонувати пілотам унікальний досвід, що буде пов’язаний саме з нею тому дрони різних компаній мають деякі відмінності між собою. Найпопулярніші бренди на сьогодні це GEPRC, EMAX, та BETAFPV. Комплекти цих компаній користуються популярністю як серед новачків так і серед досвідчених пілотів.

Серед критеріїв вибору можна виділити наступні:

  • Розмір дрона - зазвичай це міні-квадрокоптери класу Tiny Whoop
  • Протокол зв’язку - найпопулярнішими є FrSky та ELRS
  • Дизайн – дизайн дрона та інших аксесуарів важлива річ адже, на дроні який більше подобається буде приємніше літати.
  • Доступність запчастин – популярні моделі мають більше доступних запчастин для ремонту та заміни адже в процесі навчання ви неодмінно будете час від часу змінювати пошкоджені деталі та апгрейдити ваш дрон. Додаткові акумулятори, лопаті, корпус - все це може потребувати заміни в процесі користування квадрокоптером.
  • Камера – від якості камери буде залежати те, наскільки чіткою та якісною буде зображення в окулярах, що суттєво впливає на враження від польотів.
  • Тип відеопередавача (аналоговий чи цифровий) - аналоговий відеопередавач має меншу затримку та характерну картинку в стилі VHS. Цифрові системи ж мають більш якісну та насичену картинку але при цьому мають більшу затримку, що може іноді бути критичним для FPV пілотування та призвести до аварії.


Які моделі дронів краще обрати?

Серед різних квадрокоптерів різних брендів найпопулярнішими є:


GEPRC TinyGo 4K RTF Whoop

TinyGO — готовий до польоту комплект, який підходить для будь-якого новачка з нуля та для польотів в приміщенні. Головною перевагою цього дрона є 4К камера, яка може записувати відео 4K з частотою 60 кадрів на секунду.
Квадрокоптер працює на протоколі ELRS, а це означає, що ви можете налаштувати його в Betaflight конфігураторі, що буде корисною навичкою, якщо в майбутньому ви будете налаштовувати більш великі професійні дрони.
Цей дрон також має хорошу дальність - більше кілометра в ідеальних умовах. В комплект входить 4 акумулятори які можна використовувати для 2 польотів до 6 хвилин. Також ви можете придбати додаткові акумулятори в нашому магазині.

EMAX Tinyhawk 3 RTF Kit

Tinyhawk 3 – це суттєво перероблена та покращена версія попередньої моделі Tinyhawk 2. Метою інженерів було створити ідеальний гоночний мікродрон для польотів у приміщенні. Основні переваги цього коптера - зміцнена рама, полегшений доступ до двигунів на випадок заміни або ремонту. У той же час електроніка знаходиться всередині рами, захищена корпусом. Пропелери також мають захист від ударів. Оригінальний пульт та окуляри - розробка інженерів EMAX, спеціально для цієї моделі. Таким чином комплект Tinyhawk 3 RTF став вдалим поєднанням якісних комплектуючих для того щоб запезпечити найкращий досвід керування FPV квадрокоптером.

Серія FPV дронів Cetus

Cetus FPV Kit

Дрон Cetus з’явився у 2021 році, з того часу він набув заслуженої популярності. Дизайн, ціна, та якість квадрокоптера Cetus зробили його одним із найпопулярніших дронів для навчання FPV. Модель Cetus має колекторні двигуни та дальність польоту 80 м.  найменший дрон серії, що робить його ідеальним варіантом для польотів у приміщенні, де не потрібно великої швидкості та потужності. Дрон вміє виконувати акробатичні трюки та має три режими польоту: для новачків, спортивний та акро.
В режимі для новачка дрон буде самостійно утримувати висоту, що дуже полегшить процес навчання для новачків.
Дрон поставляється разом з фірмовим пультом керування та окулярами від BetaFPV.

 


Cetus Pro FPV Kit

Після того як дрон Cetus став популярним розробники вирішили розвинути цю ідею і випустили нову, більш потужну версію Cetus Pro. Ця версія більша за розмірами та потужніша ні звичайний Cetus. Нею можна користуватись на вулиці у безвітряну погоду, та виконувати більше різних трюків. Все це стало можливим завдяки безколекторним двигунам та новому контроллеру, розробленому спеціально під цю модель. Цей дрон працює на протоколі FrSky як і попередня модель та вміє утримувати висоту, що робить його ідеальним варіантом для новачків. Потужний, керований та маневренний дрон Cetus Pro став не менш популярним серед початківців, як перший квадрокоптер.

 

 

Cetus X FPV Kit

Врешті решт BetaFPV пішли ще далі і вирішили створити ще більш потужну модель, яка матиме дизайн Cetus і підходитиме як для початківців так і для професійних пілотів. Дрон Cetus X має двосекційне живлення, більший корпус, та потужніші мотори. В комплект включено більш потужний передавач що дозволяє керувати FPV дроном на відстань до 500 м.

Цей дрон працює на протоколі ELRS  та FrSky, що робить його привабливим для досвідчених пілотів і новачків, які хочуть розібратися з деталях налаштувань конфігуратора Betaflight. Цей конфігуратор є одним із найпопулярніших у світі  дозволяє налаштовувати дрон до найменших дрібниць. Розібравшись в ньому ви зможете легше налаштовувати професійні дрони в майбутньому.

Підсумок

Сьогодні на ринку представлені цікаві рішення для пілотів початківців, які хочуть обрати для себе перший FPV дрон для навчання. При цьому не потрібно розбиратись з налаштуваннями, збіркою, та тестуванням дрона – все зібрано налаштовано і готово до польоту.

Яку модель обрати саме вам? Це залежить від того чого саме ви бажаєте від процесу польотів і навчання.

Якщо вам потрібен якісний FPV комплект з керованим, потужним але компактним дроном з можливістю підключення пульту до ПК для тренувань в симуляторі – вам підійде комплект Tinyhawk3 від EMAX

Якщо ви хочете знімати якісні та дельні відео в 4К якості та ділитися ними з друзями найкращим варіантом буде комплект TinyGo 4K.

Дрони Cetus та Cetus Pro підійдуть для пілотів які планують навчатися польотам у приміщенні та хотіли б щоб дрон самостійно тримав висоту полегшуючи керування для оператора.

Дрон Cetus X – ідеальний варіант для тих хто бажає літати по вулиці, вчитися літати на великих швидкостях, та детально налаштовувати свій дрон в Betaflight конфігураторі. Версія з ELRS протоколом не має функції утримання висоти і підійде тим, хто хоче керувати великими професійними дронами в майбутньому та уміти налаштовувати їх.